Japon araştırmacılardan çığır açan "sperm" araştırması: İnsanlar Mars’ta bebek yapabilir - 4

Ancak, yeni çalışma kemirgenin üreme sıvısının, yıldızlararası konaklamasından sonra tamamen sağlıklı olduğunu ortaya koydu. Spermleri, Dünya’da X ışınlarına maruz bırakmak bile doğurganlığı etkilemedi.
Japon araştırmacılardan çığır açan "sperm" araştırması: İnsanlar Mars’ta bebek yapabilir - 5

Araştırmanın başyazarı, dondurularak kurutulmuş spermlerin Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) 200 yıla kadar dayanabileceğini tahmin ettiklerini belirterek,  “Genetik olarak normal birçok yavru elde edildi” dedi.
Japon araştırmacılardan çığır açan "sperm" araştırması: İnsanlar Mars’ta bebek yapabilir - 6

Bununla birlikte, çalışmanın yazarlarına göre, bu uzay-seks bulguları, bilim adamlarının Dünya’da azalan kaynaklar ışığında giderek daha önemli gördükleri bir şey olan gezegenler arası bir yaşam formu olma hedefimizde büyük bir adım olabilir.
Japon araştırmacılardan çığır açan "sperm" araştırması: İnsanlar Mars’ta bebek yapabilir - 7

Wakayama, “Diğer gezegenlere göç etme zamanı geldiğinde, sadece insanlar için değil, hayvanlar ve bitkiler için de genetik kaynakların çeşitliliğini korumamız gerekecek” dedi.
Japon araştırmacılardan çığır açan "sperm" araştırması: İnsanlar Mars’ta bebek yapabilir - 8
Öte yandan, sperm, uzay boşluğunda uzun süre hayatta kalabilen canlı yapı değil.  “Su ayıları” olarak da bilinen tardigradların, yiyecek ve su olmadan uzayda 30 yıl yaşayabildiği ve 150 derecedeki sıcaklıklara dayanabileceği bildiriliyor . Bu durum bilim insanlarının, bu mikroskobik süper kahramanların diğer gezegenlerde de hayatta kalabilecekleri sonucuna varmasına yol açıyor.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *